ORGANIZING AND PROGRAM COMMITTEE:

Chairmen:
Member of RAS B. S. Kashin

Members:

Professor A. V. Bulinski,
Corresponding member of RAS V. M. Buchstaber,
Professor V. Yu. Korolev,
Associate Professor A. M. Savchuk (Scientific Secretary),
Professor E. Spodarev (Germany),
Professor A. A. Tuzhilin,
Member of RAS A. N. Shiryaev

H. Bruhn-Fujimoto (special invited lecture)
A. T. Fomenko (special invited lecture)
A. Linder (special invited lecture)
A. A. Shkalikov (special invited lecture)
R. Stelzer (special invited lecture)
K. Urban (special invited lecture)

Yu. Bakhtin (special invited talk)
V. M. Buchstaber (special invited talk)
A. V. Bulinski (special invited talk)
P. Doukhan (special invited talk)
B. S. Kashin (special invited talk)
V. Yu. Korolev (special invited talk)
A. I. Nazarov (special invited talk)
A. N. Shiryaev (special invited talk)
A. A. Tuzhilin (special invited talk)

 

PROGRAM

read and download the List of Participants

read and download the Book of Abstracts

September 26 (Monday)

Registration 9:00 – 9:45 (room 12-26b)

Morning session (room 16-24)

Opening, photo session  9:45– 10:00

10:00 – 10:50 H. Bruhn-Fujimoto (Ulm University)  ANALYSIS   50 min

Pretty open conjectures in discrete mathematics

10:55 – 11:45 V.Buchstaber (Lomonosov Moscow State University), A.Mikhailov (Universite of Leeds)  GEOMETRY   50 min

Symmetric squares of hyperelliptic curves, associated vector fields and automorphic Lie algebras

11:45 – 12:15 Coffee-break (room  12-26b)

GEOMETRY (room 12-08)

12:15 – 12:55 T.Panov (Lomonosov Moscow State University) 40 min

Geometric structures on manifolds with torus actions

13:00 – 13:40 I.Dynnikov  (Steklov Mathematical Institute of Russian Academy of Science), A.Skripchenko (Lomonosov Moscow State University)
40 min

Interval exchange transformations with integral linear restrictions on parameters

13:45 – 14:05 N.Prudnikova (Lomonosov Moscow State University)  20 min

Analysis of combinatorial types of fullerenes depending on the numbers of hexagonal faces

14:05 – 15:00  Lunch (University restaurants)

 GEOMETRY (room 12-08)

15:00 – 15:20 E.Astashov  (Lomonosov Moscow State University) 20 min

On the classification of equivariant simple singularities

15:20 – 15:40 E.Glukhov (Lomonosov Moscow State University) 20 min

On Algebro-Geometric Approach to Diagonal Hamiltonian Systems of Hydrodynamic Type

15:45 – 16:25 D.Millionshchikov  (Lomonosov Moscow State University) 40 min

Positively graded Lie algebras and invariant geometry on nilmanifolds

16:25 – 16: 45 Coffee-break (12 floor)

16:45 – 17:15 N.Erokhovets (Lomonosov Moscow State University) 30 min

Construction of fullerenes by truncations

ANALYSIS (room 12-26a)

12:20 – 13:00 V.Chubarikov, R.Pocherevin, G.Fedorov  (Lomonosov Moscow State University) , H.Saliba (Lebanon Notre Dame University – Louaize) 40 min

On the elementary version of the I.M.Vinogradov’s method

13:05 – 13:25 M.Ali  (Ulm University) 20 min

Adaptive Approximations in Tensor Format

13:30 – 13:50 L.K.Gellert (Ulm University) 20 min

Jacobsthal numbers in generalised Petersen graphs

13:50 – 15:00  Lunch (University restaurants)

Room 12-26a

15:00 – 15:40 A.Savchuk  (Lomonosov Moscow State University) 40 min

Spectral properties of Airy operator

15:45 – 16:25 Yu.Neretin  (Lomonosov Moscow State University)  40 min

Difference operators in imaginary direction

16:25 – 16: 45 Coffee-break (12 floor)

Room 12-26a

16:45 – 17:05 E.M.Fuchs (Ulm University) 20 min

t-perfection of triangulations and quadrangulations of the projective plane

17:10 – 17:40 T.Rodionov, A.Mikhalev, V.Zakharov (Lomonosov Moscow State University) 30 min

Postclassical families of functions on descriptive and prescriptive spaces and their applications

17:45 – 18:05 Ks.Chesnokova (Lomonosov Moscow State University) 20 min

On Lipschitz condition for Steiner mapping


September 27 (Tuesday)

Morning session (room 12-08)

10:00 – 10:50 A.Nazarov (St. Petersburg University)  ANALYSIS   50 min

Small ball probabilities for one-dimensional perturbations of Gaussian random functions

10:55 – 11:45 K.Urban  (Ulm University)  ANALYSIS   50 min

Model Reduction and High-Dimensional Problems

11:45 – 12: 15 Coffee-break (room  12-26b)

 ANALYSIS (room 12-08)

12:15 – 12:55  P.Borodin (Lomonosov Moscow State University) 40 min

Approximation by “condenser”

13:00 – 13:40 V.Galatenko, T.Lukashenko, V.Sadovnichii (Lomonosov Moscow State University) 40 min

Weyl multipliers for almost everywhere convergence of orthorecursive expansions

13:45 – 14:05 K.Shklyaev  (Lomonosov Moscow State University) 20 min

Metric projection onto finitely connected subsets of a two-dimensional Riemann

manifolds

14:00 – 15:00  Lunch (University restaurants)

15:00 – 15:40 V.Bogachev (Lomonosov Moscow State University) 40 min

Fractional differentiability of distributions of polynomials in Gaussian random variables

15:45 – 16:25 I.Sadovnichaya  (Lomonosov Moscow State University) 40 min

Equiconvergence of spectral decompositions for the Dirac system

16:25 – 16: 45 Coffee-break (room 12-26b)

16:45 – 17:15 A.Solodov (Lomonosov Moscow State University) 30 min

A lower bound for the sum of a sine series with convex coefficients

17:20 – 17:40 A.Nuesseler  (Ulm University) 20 min

Space-Time Tensor Methods for High-Dimensional Parabolic Evolution Equations

GEOMETRY (room  12-26a)

12:15 – 12:55  A.Ivanov (Lomonosov Moscow State University) 40 min

Fermat-Steiner Problem in Metric Spaces of Compact Sets

13:00 – 13:40 A.Tuzhilin  (Lomonosov Moscow State University) 40 min

Geometry of Gromov-Hausdorff Space

13:45 – 14:05 A.Tsvetkova  (Lomonosov Moscow State University) 20 min

The wave equation on hybrid spaces of constant curvature. The behavior of the energy

14:05 – 15:00  Lunch (University restaurants)

15:00 – 15:40  E.Kudryavtseva (Lomonosov Moscow State University) 40 min

Helicity is the only regular invariant of divergence-free fields

15:45 – 16:05  G.Sechkin (Lomonosov Moscow State University) 20 min

Graphs on a surface

16:05 – 16: 45 Coffee-break (room 12-26b)

16:45 – 17:15 T.Popelenskii (Lomonosov Moscow State University) 30 min

On Toda conjecture for the mop p Steenrod algebra

17:15 – 17:45  D.Ilyutko (Lomonosov Moscow State University) 30 min

Connected sums of framed chord diagrams

17:45 – 18:05 A.Zhila  (Lomonosov Moscow State University) 20 min

Fomenko invariants for the system: Chaplygin ball with a rotor


September 28 (Wednesday)

Morning session (room 12-08)

10:00 – 10:50 R.Stelzer (Ulm Iniversity) PROBABILITY  50 min

Levy-driven CARMA processes: Non-equidistant Observations and Local Stationarity

10:55 – 11:45 M.Shirokov (Steklov Mathematical Institute of Russian Academy of Science)  PROBABILITY  50 min

On zero-error transmission of quantum information

11:45 – 12: 15 Coffee-break (room 12-26b)

 PROBABILITY (room 12-08)

12:15 – 12:55 V.Korolev (Lomonosov Moscow State University) 40 min

On doubly stochastic rarefaction of stationary point processes, doubly stochastic geometric random sums and Laplace mixtures

13:00 – 13:30 V.Makogin (Ulm University)  30 min

On covariance structure and mean-type integral functionals of fractional Brownian sheets

13:35 – 13:55 S.Roth (Ulm University) 20 min

An Inverse Problem for Infinitely Divisible Moving Average Random Fields

13:55 – 15:00  Lunch (University restaurants)

15:00 – 15:40 E.Yarovaya (Lomonosov Moscow State University) 40 min

Stochastic Evolution of Particle Systems on a Noncompact Phase Space: Spectral Approach

15:45 – 16:25 A.Bulinski (Lomonosov Moscow State University)  40 min

Conditional central limit theorem and applications

16:25 – 16: 45 Coffee-break (room 12-26b)

16:45 – 17:25 D.Shabanov  (Lomonosov Moscow State University)  40 min

Laws of the large numbers for the independence numbers of random hypergraphs

17:30 – 17:50 D.-P.Brandes (Ulm University) 20 min

CARMA-Processes with Levy Autoregressive Coefficients

17:55 – 18:15 M.Savelov (Lomonosov Moscow State University) 20 min

Sequential chi-square test and finite-dimensional distributions of the Bessel process

GEOMETRY (room 12-26a)

12:15 – 12:45 G.Nosovskiy (Lomonosov Moscow State University) 30 min

Geometrical coding of digital images

12:50 – 13:10 A.Pakhomova (Lomonosov Moscow State University) 20 min

Steiner-type ratios and their properties

13:15 – 13:35 S.Nikolaienko (Lomonosov Moscow State University) 20 min

Example of an integrable Hamiltonian system with non-compact bifurcations

13:40 – 14:00  M.Tuzhilin (Lomonosov Moscow State University) 20 min

Saddle-saddle case singularities of momentum maps of integrable Hamiltonian systems

14:05 – 14:25  D.Permyakov (Lomonosov Moscow State University) 20 min

Regular homotopy of graph immersions into surfaces

14:25 – 15:00  Lunch (University restaurants)

15:00 – 15:20 N.Pavlenko (Lomonosov Moscow State University) 20 min

On Hamiltonian geometry of the associativity equations

15:25 – 15:45 M.Prasolov (Lomonosov Moscow State University) 20 min

Rectangular diagrams and Giroux’s convex surfaces

15:50 – 16:10 I.Limonchenko (Lomonosov Moscow State University) 20 min

Topology of toric spaces associated to flag nestohedra

16:15 – 16:35 D.Gorodkov (Steklov Mathematical Institute of Russian Academy of Science)  20 min

Minimal triangulations of projective planes and computation of the first Pontryagin class

16:35 – 16:55 D.Gugnin (Steklov Mathematical Institute of Russian Academy of Science)  20 min

On homeomorphism type of symmetric products of compact Riemann surfaces with punctures


September 29 (Thursday)

Morning session (room 12-08)

10:00 – 10:50 A.Lindner (Ulm University)  PROBABILITY   50 min

Generalised Ornstein-Uhlenbeck processes

10:55 – 11:45 A.Shkalikov (Lomonosov Moscow State University) ANALYSIS  50 min

Differential operators  with distribution coefficients

11:45 – 12: 15 Coffee-break (room  12-26b)

 ANALYSIS (room 12-08)

12: 15 – 12:35 E.Yurova (Lomonosov Moscow State University) 20 min

Measurable linear and multilinear mappings

12: 40 – 13:00 E.Kosov (Lomonosov Moscow State University) 20 min

Fractional smoothness of images of logarithmically concave measures under polynomials

13:05 – 13:25 I.Malofeev (Lomonosov Moscow State University) 20 min

Measurable dependence of conditional measures on a parameter

13:30 – 13:50 V.Vladykina (Lomonosov Moscow State University) 20 min

Asymptotic representations  of the solutions of the Sturm-Liouville equation with singular coefficients

13:50 – 15:00  Lunch (University restaurants)

15:00 – 19:00 EXCURSION


September 30 (Friday)

Morning session (room 12-08)

10:00 – 10:50 E.Spodarev (Ulm University)  PROBABILITY   50 min

Long range dependence for random functions with infinite variance

10:55 – 11:45 V.Konakov (Higher School of Economics, Moscow)  PROBABILITY  50 min

Random flights: Poissonian environment, diffusion approximations, local limit theorems

11:45 – 12: 15 Coffee-break (room   12-26b)

 PROBABILITY (room 12-08)

12:15 – 12:55 I.Shevtsova (Lomonosov Moscow State University) 40 min

On the rate of convergence in the global CLT for Poisson-binomial random sums

13:00 – 13:30 A.Manita (Lomonosov Moscow State University) 30 min

On limit distributions of Markovian synchronization models

13:35 – 13:55 A.Nerlich (Ulm University) 20 min

A randomized weighted p-Laplacian Evolution Equation with Neumann Boundary Conditions

13:55 – 15:00  Lunch (University restaurants)

15:00 – 15:30 A.Naumov (Lomonosov Moscow State University) 30 min

On the Local Semicircular Law for Wigner Ensembles

15:35 – 15:55 A.Dorofeeva (Lomonosov Moscow State University) 20 min

Bounds for the concentration functions of random sums under relaxed moment conditions

16:00 – 16:20 D.Lisovskii  (Lomonosov Moscow State University)  20 min

Sequential Change-point Detection for Brownian bridge

16:20 – 16:45 Coffee-break (room 12-26b)

16:45 – 17:05 A.Zhdanov (Lomonosov Moscow State University) 20 min

High extrema of Gaussian chaos processes

17:05 – 17:45 Y.Shi (Shandong University, China) 40 min

Backward doubly stochastic integral equations and applications

17:50 – 18:30 W.Yang (Shandong University, China) 40 min

The Weak Dual Diffusions and Monte-Carlo Simulation